Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds av din webbläsare som exempelvis Internet Explorer 11. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.

Gå direkt till huvudinnehållet

Kontakt

Välkommen att kontakta Biobank Väst

E-post: biobankvast@vgregion.se
Besöksadress: Guldhedsgatan 10 C, plan 2, Göteborg
Postadress: Sahlgrenska Universitetssjukhuset, Biobank Väst, 413 45 Göteborg

Ansökningan om tillgång till prov för forskning skickas till e-post: rbcvast@vgregion.se

På Regionalt biobankscentrum Väst (RBC Väst) arbetar vi med regulatoriska biobanksfrågor och handlägger biobanksansökningar. Ansökningar om tillgång till prov för forskning skickas till vår funktionsbrevlåda.

Funktionsbrevlåda
E-post: rbcvast@vgregion.se

Linda Fröderberg Roth
Biobankssamordnare Västra Götalandsregionen
och enhetschef Biobank Väst
E-post: linda.froderberg.roth@vgregion.se
Telefon: 076 - 405 90 03

Anna Ander
Projektledare RBC Väst
E-post: anna.ander@vgregion.se  
Telefon: 073 - 720 26 25

Katarina Peltz
Projektledare RBC Väst
Ansvarig för Nej-talonger
E-post: katarina.peltz@vgregion.se
Telefon: 076 - 111 71 57

På studiecenter ger vi stöd till forskare med planering, insamling, förvaring, uttag, samordning och harmonisering i forskningsstudier som involverar olika typer av provmaterial och insamlingsplatser.  

Funktionsbrevlåda
E-post: biobankvast@vgregion.se

Jenny Isaksson
Funktionsledare studier. Projektledare regionalisering av operativ biobankning.
E-post: jenny.isaksson@vgregion.se
Telefon: 072 - 201 17 04

Elin Stenfeldt
Nationell provservicekoordinator Västra Götaland
E-post: elin.stenfeldt@vgregion.se, elin.stenfeldt@gu.se
Telefon: 070 - 927 67 36

Linda Tancred
Projektledare studier
E-post: linda.tancred@vgregion.se
Telefon: 070 - 082 58 38

Louise Nilsson
Projektledare studier och WCMTM
E-post: louise.nilsson@vgregion.se
Telefon: 070 - 020 79 67

Hanna Jacobsson
Projektledare studier
E-post: hanna.jacobsson@vgregion.se
Telefon: 070 - 082 44 22

Huma Zafar
Projektledare studier
E-post: huma.zafar@vgregion.se 
Telefon: 076 - 940 27 30

Torun Wall
Projektledare studier
E-post: torun.wall@vgregion.se
Telefon: 072 - 206 44 93

 

Välkommen att kontakta oss på Biobank Väst som arbetar med IT-frågor kopplade till biobanksprov.

Funktionsbrevlåda
E-post: biobankvast@vgregion.se

Kristina Lind
Funktionsledare IT
E-post: kristina.lind@vgregion.se
Telefon: 070 - 082 58 39 

Derek Cardew
Systemutvecklare
E-post: derek.cardew@vgregion.se
Telefon: 076 - 563 18 76

Jonas Bergman Laurila
Systemutvecklare
E-post: jonas.laurila@vgregion.se
Telefon: 070 - 082 34 54

Pierre Nicola
Systemadministratör
E-post: pierre.nicola@vgregion.se  
Telefon: 070 - 082 48 35

 

Den laborativa personalen arbetar med den praktiska hanteringen av biobanksprov som samlas in i forskningsstudier. För hjälp med planering inför nya studier kontakta Studiecenter via biobankvast@vgregion.se.

Funktionsbrevlåda allmänna frågor
E-post: biobankvast@vgregion.se

Funktionsbrevlåda till labb för pågående studier
E-post: biobank.vast.lab@vgregion.se

Kristina Lind
Funktionsledare laboratorium
E-post: kristina.lind@vgregion.se
Telefon: 070 - 082 58 39

Dana Mohammad
Biomedicinsk analytiker
E-post: dana.mohammad@vgregion.se

Emma Käck
Biolog
E-post: emma.kack@vgregion.se

Hanna Jacobsson
Biolog
E-post: hanna.jacobsson@vgregion.se

Hanna Öhrn
Biolog
E-post: hanna.ohrn@vgregion.se

Huma Zafar
Specialbiomedicinsk analytiker
E-post: huma.zafar@vgregion.se 

Jonas Söderblom
Specialbiomedicinsk analytiker 
E-post: jonas.soderblom@vgregion.se 

Linda Andersson
Biomedicinsk analytiker
E-post: linda.mr.andersson@vgregion.se  

 

Är du forskare och intresserad av att hyra plats i ett av våra fryshotell. Välkommen att kontakta oss!

Jonas Söderblom
Koordinator fryshotell
E-post: jonas.soderblom@vgregion.se

Här hittar du oss som arbetare med verksamhetsstöd, kvalitet, juridik, kommunikation och utbildning.

Funktionsbrevlåda
E-post: biobankvast@vgregion.se

Linda Fröderberg Roth
Enhetschef
E-post: linda.froderberg.roth@vgregion.se
Telefon: 076 - 405 90 03

Emma Hvitfeldt
Kommunikatör 
E-post: emma.hvitfeldt@vgregion.se
Telefon: 076 - 781 52 68

Hanna Öhrn
Tf. Kvalitetssamordnare
E-post: hanna.ohrn@vgregion.se
Telefon: 072 - 204 45 09 

Kristina Lind
Utbildningsansvarig
E-post: kristina.lind@vgregion.se
Telefon: 070 - 082 58 39

Rebecka Latos
Verksamhetsassistent
E-post: rebecka.latos@vgregion.se
Telefon: 073 - 751 59 89

 

Åsa Torinsson Naluai
Docent
E-post: asa.torinsson.naluai@gu.se
Telefon: 076 - 897 91 49


Senast uppdaterad: 2022-12-02 16:34