Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds av din webbläsare som exempelvis Internet Explorer 11. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Kontakt

Välkommen att kontakta Biobank Väst

E-post: biobankvast@vgregion.se
Besöksadress: Guldhedsgatan 10 C, plan 2, Göteborg
Postadress: Sahlgrenska Universitetssjukhuset, Biobank Väst, 413 45 Göteborg

Ansökningan om tillgång till prov för forskning skickas till e-post: rbcvast@vgregion.se

På Regionalt biobankscentrum Väst (RBC Väst) arbetar vi med regulatoriska biobanksfrågor och handlägger biobanksansökningar. Ansökningar om tillgång till prov för forskning skickas till vår funktionsbrevlåda.

Funktionsbrevlåda
E-post: rbcvast@vgregion.se

Linn Gustavsson
Funktionsledare RBC Väst
E-post: linn.m.gustavsson@vgregion.se
Telefon: 079 - 099 04 97

Anna Ander
Projektledare RBC Väst
E-post: anna.ander@vgregion.se  
Telefon: 073 - 720 26 25

Eva Hjerpe
Projektledare RBC Väst
E-post: eva.hjerpe@vgregion.se
Telefon: 070 - 020 78 95

Katarina Peltz
Biobankssamordnare RBC Väst
Ansvarig för Nej-talonger
E-post: katarina.peltz@vgregion.se
Telefon: 076 - 111 71 57

På studiecenter ger vi stöd till forskare med planering, insamling, förvaring, uttag, samordning och harmonisering i forskningsstudier som involverar olika typer av provmaterial och insamlingsplatser.  

Funktionsbrevlåda
E-post: biobankvast@vgregion.se

Jenny Isaksson
Funktionsledare studier. Projektledare regionalisering av operativ biobankning.
E-post: jenny.isaksson@vgregion.se
Telefon: 072 - 201 17 04

Elin Stenfeldt
Nationell provservicekoordinator Västra Götaland
E-post: elin.stenfeldt@vgregion.se, elin.stenfeldt@gu.se
Telefon: 070 - 927 67 36

Linda Tancred
Projektledare studier
E-post: linda.tancred@vgregion.se
Telefon: 070 - 082 58 38

Louise Nilsson
Projektledare studier och WCMTM
E-post: louise.nilsson@vgregion.se
Telefon: 070 - 020 79 67

Hanna Jacobsson
Projektledare studier
E-post: hanna.jacobsson@vgregion.se
Telefon: 070 - 082 44 22

Huma Zafar
Projektledare studier
E-post: huma.zafar@vgregion.se 
Telefon: 076 - 940 27 30

Torun Wall
Projektledare studier
E-post: torun.wall@vgregion.se
Telefon: 072 - 206 44 93

 

Välkommen att kontakta oss på Biobank Väst som arbetar med IT-frågor kopplade till biobanksprov.

Funktionsbrevlåda
E-post: biobankvast@vgregion.se

Kristina Lind
Funktionsledare IT
E-post: kristina.lind@vgregion.se
Telefon: 070 - 082 58 39 

Dilshad Agha
Systemutvecklare
E-post: dilshad.agha@vgregion.se
Telefon: 072 - 204 47 56

Jonas Bergman Laurila
Systemutvecklare
E-post: jonas.laurila@vgregion.se
Telefon: 070 - 082 34 54

Pierre Nicola
Systemadministratör
E-post: pierre.nicola@vgregion.se  
Telefon: 070 - 082 48 35

 

Den laborativa personalen arbetar med den praktiska hanteringen av biobanksprov som samlas in i forskningsstudier. För hjälp med planering inför nya studier kontakta Studiecenter via biobankvast@vgregion.se.

Funktionsbrevlåda allmänna frågor
E-post: biobankvast@vgregion.se

Funktionsbrevlåda till labb för pågående studier
E-post: biobank.vast.lab@vgregion.se

Kristina Lind
Funktionsledare laboratorium
E-post: kristina.lind@vgregion.se
Telefon: 070 - 082 58 39

Emma Käck
Biolog
E-post: emma.kack@vgregion.se

Hanna Jacobsson
Biolog
E-post: hanna.jacobsson@vgregion.se

Hanna Öhrn
Biolog
E-post: hanna.ohrn@vgregion.se

Huma Zafar
Specialbiomedicinsk analytiker
E-post: huma.zafar@vgregion.se 

Jonas Söderblom
Specialbiomedicinsk analytiker 
E-post: jonas.soderblom@vgregion.se 

Linda Andersson
Biomedicinsk analytiker
E-post: linda.mr.andersson@vgregion.se  

Åsa Källén
Biomedicinsk analytiker
E-post: asa.kallen@vgregion.se 

Är du forskare och intresserad av att hyra plats i och ett av våra fryshotell. Välkommen att kontakta oss!

Karina Lövstedt
Ansvarig fryshotell
E-post: karina.lovstedt@vgregion.se
Telefon: 070 - 082 49 28

Här hittar du oss som arbetare med verksamhetsstöd, kvalitet, juridik, kommunikation och utbildning.

Funktionsbrevlåda
E-post: biobankvast@vgregion.se

Ann-Charlotte "Lotta" Tengdelius
Verksamhetsassistent
E-post: ann-charlotte.tengdelius@vgregion.se
Telefon: 076 - 833 87 40

Agneta Josefsson
Verksamhetsutvecklare
E-post: agneta.m.josefsson@vgregion.se
Telefon: 070 - 082 49 29

Emma Hvitfeldt
Kommunikatör 
E-post: emma.hvitfeldt@vgregion.se
Telefon: 076 - 781 52 68

Karina Lövstedt
Kvalitetssamordnare
E-post: karina.lovstedt@vgregion.se
Telefon: 070 - 082 49 28

Kristina Lind
Utbildningsansvarig
E-post: kristina.lind@vgregion.se
Telefon: 070 - 082 58 39

Linda Paulson
Enhetschef
E-post: linda.paulson@vgregion.se
Telefon: 070 - 082 50 65

Pia Wicklund
Koordinator Nordic Biobank Conference 2022
E-post: pia.wicklund@vgregion.se
Telefon: 072 - 201 71 50

 

 

Åsa Torinsson Naluai
Docent
E-post: asa.torinsson.naluai@gu.se
Telefon: 076 - 897 91 49

Senast uppdaterad: 2021-11-12 09:40